یخ خشک چیست و کاربردهای یخ خشک

از چند سال پیش موارد استفاده از یخ خشک برای تمیز کردن اتومبیل های کلاسیک توسط شرکت هایی که کارشان باز گرداندن اتومبیل به حالت اولیه بوده، توسعه ی چشم گیری پیدا کرده است.چنین روشی را باید بسیار اساسی ارزیابی کردکه در عمل به صورت آرام انجام امور تمیز کردن سطوح و قطعات را میسر میسازد.البته ناگفته نماند که دارای محدودیت هایی هم بوده و چون هزینه ی انجام آن گران است، می بایست وقت زیادی صرف شودو نکته ی دیگر این که این روش مناسبی برای ازبین بردن زنگ زدگی ها نیست.

در حال حاضر کارشناسان زیادی در سراسر جهان سعی در تشریح تاثیرات مخرب دی اکسید کربن دارند،چون این گاز نامطبوع مشارکت زیادی در تاثیرات گلخانه ای دارد ولی درعین حال دارای ویژگی های مثبتی نیز بوده که از جمله ی آنها قابلیت اطفای حریق و تازگی بخشیدن به نوشابه های گازدار است.

دی اکسید کربن در حالت انجماد تبدیل به چیزی میشود که به آن یخ خشک یا dry ice میگویند و از انها نه تنها برای سرد کردن تجهیزاتی، مثل اوور کلاکینگ یا بالا بردن راندمان سیستمی قطعات اصلی کامپیوتری بیش از حد مجاز که دمای بسیاری ایجاد میکند و ایجاد مه مصنوعی و بلاخره تمیز کردن سطوح کثیف نیزاستفاده میشود

یخ خشک که دمای آن منفی 80 درجه ی سانتی گراد است مدتهاست که توسط برخی از شرکت های خدماتی استفاده میشودو دارای مزایای زیادی است.

یخ خشک از حالت جامد یکباره تبدیل به حالت گازی میشودو بعد از انجام اعمال تمیز کردن هیچ گونه اثری از خود به جای نگذاشته و بلافاصله در هوا تبخیر میشود،برخلاف باور عامه در اثر این واکنش هیچ گونه آبی به وجود نمی آیدو لذ یخ خشک میتواند مناسب ترین راه برای تمیز کردن ماشین آلات صنایع غذایی و یا کنسول های الکتریکی باشد.
یخ خشک

موارد استفاده از یخ خشک

کربن دی اکسید به ور گسترده در سرتاسر جهان در صنعت نوشابه سازی برای تولید نوشابه های گاز دار استفاده می شود. نوشابه های گاز دار مقداری کربن دی اکسید محلول در خود دارند. برای گاز دار کردن نوشابه ها مقداری کربن دی اکسید را با فشار در آن ها وارد می کنند . وقتی در بطری باز می شود ؛ فشار اضافی برداشته شده و حباب های کربن دی اکسید به سرعت از محلول خارج می شوند.

یخ خشک فلزات را منقبض کرده ؛فرورفتگی های کوچک روی خودروها را ترمیم می کند . بهتر است فلز را ابتدا در گرمای خورشید قرار دهید تا مقداری گرم شود؛ سپس از یخ خشک استفاده کنید. در این صورت گاهی فرورفتگی کاملا بیرون می پرد. واگر رنگ خودرو از کیفیت بالایی برخوردار باشد تاثیر چندانی روی رنگ آن ندارد.   www.iran-mashin.com
/ 0 نظر / 29 بازدید